List prezidentovi

Autor: Tomáš Musil | 30.7.2014 o 18:54 | Karma článku: 7,07 | Prečítané:  1470x

Po prezidentských voľbách som poslal novozvolenému Pánovi prezidentovi list zhrňujúci niektoré moje postrehy a návrhy. Síce mi na neho neodpísal, ale som presvedčený že je vhodný na to, aby som sa predstavil čitateľom.

Vážený pán prezident,

 

počas prezidentských volieb ma zaujala práve Vaša kandidatúra a príbeh, na ktorého základe stavia. Rozhodol som sa reagovať na súčasné dianie v našej krajine. Pretože si nemyslím, že neustále znepokojenie, takpovediac, pri pohári piva, čo je pre mnohých deprimovaných rovesníkov tak typické, niečo vyrieši. Rád by som využil svoje schopnosti, znalosti a životné skúsenosti k tomu, aby som taktiež prispel k zlepšeniu života v našej krásnej krajine.

Pred dvoma rokmi som úspešne ukončil inžinierske štúdium v obore Senzorické a avionické systémy na Leteckej fakulte Technickej univerzity v Košiciach. Po krátkej absolventskej praxi som vďaka mojim úsporám a za pomoci pôžičky vycestoval na študijný pobyt do Austrálie. Po návrate som si našiel prácu ako letecký konštruktér pre subkontraktora Airbusu. Ako počas štúdia, tak i počas práce som bol stále rozčarovaný zo súčasného diania. 

Pochádzam zo skromných pomerov a nikdy som nebol členom žiadnej politickej strany alebo politického hnutia. Ako človek bez akýchkoľvek známostí a konexií som sa neustále stretával s byrokratickými prekážkami a nekompetenciou štátnej správy, ktoré bránia slušným ľuďom nielen slušne žiť, ale i začať skromne podnikať.

Nám, mladým ľuďom, sa často vyčíta, že vďaka akémusi modernému štýlu života si ani nechceme založiť rodiny. Ale ja sa pýtam, ako si máme založiť rodiny s týmito mizernými príjmami, ktoré neumožňujú kúpu bytu, kde by sme si mohli túto rodinu založiť?

Veľká časť populácie nemá kvalifikáciu a musia pracovať za minimálnu mzdu. De facto, je to začarovaný kruh - ak nemám peniaze na vzdelanie, nemôžem si ho dovoliť z minimálnej mzdy a už nikdy nebudem mať lepší plat, a teda si ani nemôžem dovoliť vlastné bývanie a dobré vzdelanie pre svoje deti. Ak by som aj mal vyššiu ako minimálnu mzdu, 3/4 príjmu dám na bývanie (nájom/hypotéku) a ak chcem bývať vo vlastnom, musím 30 rokov platiť hypotéku - legálnym spôsobom sa na bývanie nedá nasporiť.

Podnikanie: kto podniká ako živnostník, okráda svoju rodinu, pretože či má, alebo nemá prácu, musí odvádzať neskutočne vysoké odvody (minimálne cca. 180 €, pri vyššom príjme viac, plus dane a poplatky), a tým pádom živnostníci sú nútení svoju živnosť zrušiť, alebo pozastaviť, pretože by nemali z čoho žiť. Štát namiesto skutočnej podpory malých podnikateľov (okrem príspevku 4 342,56 €, ktorý je skôr danajský darom) dáva nezmyselné dotácie veľkým zahraničným firmám, bez pridanej hodnoty, ktoré keď budú musieť začať platiť dane, tak demontujú výrobné linky a odídu zo Slovenska. Podľa môjho názoru by mal štát podporovať našich podnikateľov, ktorí tu zostanú, prípadne zahraničné firmy, ktorých prínosom je know-how a podobne pristupovať i ku školstvu.

Ďalším problémom sú diaľnice a problematika dlhodobo nezamestnaných, ktorí len poberajú sociálne dávky, okatá najmä na východe. Ak by si mali títo nekvalifikovaní ľudia zo zákona časť dávok odpracovať, navrhujem možnosť ich využitia na výkopové práce, ktoré by stavbu zlacnili a urýchlili. Tým pádom by získali zamestnanie a inšpirovali ďalších dlhodobo nezamestnaných k lepšiemu štúdiu a prípadne aj k rekvalifikácii, aby si našli lepšiu prácu.

Ako nadšenec pre letectvo ma značne znepokojuje situácia s MiGmi-29. 29. februára 2008 náčelník gen. štábu OSSR Ľubomír Bulík oznámil, že 12 našich stíhacích lietadiel bolo modernizovaných za 1,6 mld. vtedajších korún a ich životnosť je predĺžená do roku 2035. Teraz čítam, že o 2 roky končí s Ruskom servisná zmluva a musíme urýchlene MiG-29 vyradiť a prenajať si JAS-39 Gripen!!??! Bolo by zaujímavé zistiť, kto je za to zodpovedný pretože lietadlá sa v roku 2016 rozhodne nerozpadnú a keď je tá zmluva taká nevýhodná, tak by mali konečne mali zasadnúť skutoční odborníci a uzavrieť novú a výhodnú zmluvu. 6 rokov po modernizácii sú bojaschopné len tri stroje. Za podobnú cenu sa modernizujú lietadlá MiG-29 v Indii na verziu MiG-29UPG (UPGRADE) vychádzajúcej z MiG-29SMT, avšak využíva izraelskú avioniku. Jedná sa o celkovú výmenu systémov vrátane motorov a radaru. Ak nie sme schopní lietadlá poriadne modernizovať, tak by bolo asi lepšie poslať ich do krajiny výroby a modernizovať ich spolu s indickými lietadlami, čo by iste znížilo celkové náklady a u nás vykonávať len ich údržbu, čo by uchovalo pracovné miesta v leteckých opravovniach v Trenčíne.

Ako som spomenul v úvode, rád by som sa podieľal na zlepšení konkurencieschopnosti našej krajiny, aby sme na ňu mohli byť skutočne hrdí, a aby mladí ľudia nemuseli z tejto krajiny odchádzať za slušnou a dobre platenou prácou, i taktiež, aby naši ľudia nemuseli pracovať za minimálnu mzdu za pásom často, v podstate, ako novodobí otroci.

Ďakujem za cenné názory a rady. Pri podieľaní sa na zlepšení konkurencieschopnosti našej krajiny Vám želám veľa síl, energie a hlavne šťastia.

 

Za skorú odpoveď ďakujem.

 

S prianím úspešnej služby Slovensku i jeho ľudu Váš volič

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.


Už ste čítali?