reklama

Mýtus dvoch lodí, alebo zabúdané fakty o sankciách

Zamyslel som sa nad posledným vývojom na Ukrajine v spojitosti so sankciami, ktoré zaviedol Západ voči Rusku a pridal som niekoľko faktov, ktoré obe strany často opomínajú. Na ich základe som si dovolil urobiť niekoľko záverov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Vladivostok je prvá výsadková vrtuľníková útočná loď triedy Mistral, určená pre Ruské námorníctvo, postavená vo Francúzsku. Onedlho by ju malo nasledovať plavidlo druhé. Ďalšia dvojica sa postaví v ruskom Petrohrade z 80%. Lode budú dodané neozbrojené, len s nevyhnutným zariadením pre plavbu do novej vlasti. Majú mať podstatne silnejšiu výzbroj tvorenú: 8 útočnými vrtuľníkmi Ka-52K (30mm rýchlopalný kanón a 2000kg výzbroje pod krídlami), 8 dopravných vrtuľníkov Ka-29 (16 vojakov, výzbroj pod krídlami 4000kg), na vlastnú ochranu 4 protiraketové systémy Gabka 3M-47, 2 stanice AK-630M (30mm rotačný kanón). Loď prepraví 450 vojakov a 70 bojových vozidiel. Podľa všetkého ide Rusku najmä o technológie a know-how, pretože staršie jednotky (trieda Kiev a admirál Kuznecov) boli stavané na Ukrajine. Stavba veľkých lietadlových lodí z jadrovým pohonom má začať okolo roku 2020. Dá sa povedať, že tento nákup slúži ako námorníctvu, tak inžinierom. Cena obidvoch lodí činí 1,37 miliárd Eur, k tomu opcia na ďalšie 2 postavené v licencii v Rusku. Od roku 2011 prebiehajú platby a transfer technológii. V prípade nedodania bude musieť Francúzsko zaplatiť cenu lodí a spolu so zmluvnou pokutou. Zostali by im 2 nové lode, ktoré by za výrobnú cenu nikto nekúpil, nakoľko sú prekonštruované podľa ruských potrieb a väčšinu senzorických a zbraňových systémov nainštalujú až v Petrohrade.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rusko malo problém vyrobiť kvalitné tankové zameriavače, domáce typy neodpovedali západným náprotivkom. Riešenie sa našlo pomocou dohody medzi bieloruskou spoločnosťou Penelng, francúzskou firmou Thales Optronic a ruským Vologodským opticko-mechanickým závodom (VOMZ) z mesta Vologda o licenčnej výrobe zameriavačov. Zameriavač Essa (používajúci francúzsku termokameru Catherine-FS) sa používa v tankoch T-90A vyrábaných od roku 2006. VOMZ ďalej „licenčne vyrába“ zameriavač Sosna-U. Jeho termovízny kanál tiež predstavuje francúzska kamera Catherine-FC. Je určený pre modernizovaný tank T-72B3. Uvediem ešte tretí príklad a to panoramatický zameriavač Sokolinyj glaz s francúzskou termovíznou kamerou Catherine-XP. Využíva sa ako súčasť bojového vozidla podpory tankov BMPT-72 Terminator a T-90MS.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Súčasné politické a spoločenské udalosti na Ukrajine spôsobujú zásadné zmeny vo vojensko-technickej spolupráci s Ruskou federáciou. Zdá sa, že sa už navždy uzatvára cesta transportnej modifikácii lietadla Antonov An-140, ktorý bude nahradený Il-112V. Vojenské vzdušné sily (VVS) už na jeseň minulého roku prijali do výzbroje dodávku obmedzeného množstva typu An-140-100. Vyzeralo to na úspešnú spoluprácu medzi ruským Aviakor a ukrajinským Antonovom. Tá mala vyústiť do vzniku vojenskej verzie An-140T, ktorý mal s politickou podporov nahradiť An-24/26 vo VVS a ďalších krajinách Organizácie Zmluvy o kolektívnej bezpečnosti a taktiež mimo túto organizáciu. Bez objednávok a podpory z Ruskej federácie je to však značne nepravdepodobné a vzhľadom na najnovšie pretrhávanie väzieb medzi týmito krajinami je otázne holé prežitie Antonova (program dokončenia vývoja a výroby An-70, objednávky An-124 a zvažovaná obnova programu An-225). Iljušin sa tak zbaví konkurencie a bude ponúkať celú škálu transportných lietadiel v rôznych hmotnostných kategórii (Il-112V, Il214, Il476) ako protiváhu európskym a americkým dodávateľom. Zrušením dodávok výzbroje, súčiastok do lietadiel a rakiet Ukrajina prišla o podstatnú časť príjmov a pracovných miest ktoré nebude len tak možné nahradiť, ak teda vôbec, v dohľadnej dobe.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Som zástancom spoločnej európskej politiky, avšak tá musí byť založená na rozumných krokoch a najmä na ujasnení odpovede na otázku „čo potom“. Sankcie Putinovu moc s dlhodobého hľadiska oslabiť nemôžu. Často je označovaný za diktátora, nemusí byť teda volený. Ako dôkaz účinnosti sa uvádza spomalenie tohtoročného rastu ekonomiky, ktorý však môže na domácej pôde Putina skôr podporiť, stačí po vzore Kuby ukázať na západ a povedať „pozrite čo vám urobili“.

Putin už dlho apeluje na ruské spoločnosti aby sa prestali orientovať na americký a európsky trh, čo sa teraz deje, i keď isto bolestivejšie ako chcel. Netreba zabúdať na pripravované dodávky skvapalneného zemného plynu do Indie a Číny (kde sa taktiež postaví ropovod). Netreba zabúdať ani na iné strategické materiály ako je platina, urán, nikel, rhodium, zlato, palladium a prvky vzácnych zemín. Rusko používa know-how získané projektmi so západnými výrobcami na posilnenie svojho postavenia v rámci BRICS a ďalšími spriatelenými krajinami. Zdieľa ich s domácimi výrobcami, čo západní dodávatelia zvyčajne odmietajú. Strata príjmov európskych firiem od ktorých boli tieto technológie získané môže spôsobiť úpadok zbrojného priemyslu a stratu know-how, čím sa stane EU závislá na dovoze niektorých moderných technológií. Ako príklad krátkozrakej zahraničnej politiky sa dajú uviesť intervencie v Líbyi, Sýrie a Iraku. To že nemáme radi diktátorov ešte neznamená že ich treba len zvrhnúť, ale i domyslieť čo ďalej, aby sa nedostali k moci podstatne horšie sily.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je jasné, že na Ukrajine sa nedostanú k moci radikálne krídla islamistov, ale môže sa s nej stať druhý Balkán. Nie som ekonóm, moja otázka je preto len hypotetická, ak teda nedokážeme pomôcť Grécku, vieme efektívne pomôcť Ukrajine?

V súvislosti s tretím kolom sankcií si spomínam na jednu analógiu z dejín. Pred vstupom Japonska do vojny uvaľovalo USA na túto krajinu sankcie až do tej miery, kedy už v podstate nemalo na výber a vstúpilo do nej. A teraz prečo by nemali Rusi obsadiť napríklad časť Ukrajiny a žiadať o zrušenie sankcií inač obsadia zvyšok? Veď dostali Putina do situácie kedy musí zaútočiť, inač príde o moc a všetci vieme čo sa deje zo zosadenými štátnikmi v Rusku...

Zdroje:

ATM 20013/2014

www.valka.cz

www.cs.wikipedia.org

www.sme.sk

www.euroskop.cz

Tomáš Musil

Tomáš Musil

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Technokrat. Techokracia- myšlienkový smer, ktorý sa snaží o organizáciu spoločnosti na základe technického myslenia a zákonov techniky. Záľuby: veda, technika, história, príroda, turistika, plávanie Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu